CİLT LEKELERİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Cilt lekeleri, özellikle yaz biterken, çok fazla güneş ışığına maruz kaldıktan sonra daha büyük bir sorun haline dönüşen bir cilt problemidir. Bazı ciltler bu konuda daha hassas olup güneşten oldukça hızlı etkilenip bu lekeleri cilt yüzeyine kusmaktadır. Sarı, beyaz gibi açık renkler bu durumdan daha fazla mustarip olup çeşitli çözüm yolları aramaktadırlar. Sizlere cilt lekelerini azaltacağınız, evde doğal, katkısız, herhangi bir zararı ve maddi zorluğu olmayan tarifler vereceğim.

         İlk olarak cilt lekeleriyle baş etmek için önlemler almamız gerekmektedir. Özellikle çabuk lekelenen bir cilt yapınız varsa kış yaz fark etmeden güneşin yoğun olduğu anlarda güneş kremi kullanmanızı öneririm. Hem cilt lekelerinizin oluşmasını önler, hem de güneşten gelen zararlı ışınlara karşı cildinizde bir bariyer oluşturmuş olursunuz. Cilt yapınıza göre 30 faktörlü ya da 50 faktörlü güneş koruyucuları tercih edebilir ama öncelikle bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

         Şimdi gelelim evimizde bulunan mucizevi bitkilerle cilt lekelerimizden kurtulmanın yollarına.

KARBONAT, LİMON, ZEYTİNYAĞI MASKESİ:

         Neredeyse hepimizin evinde bulunan malzemeler olan zeytinyağı, limon ve karbonat tek başına ayrı ayı da şifa kaynağı olmakla birlikte bugün bir araya gelerek cildimizde oluşan koyu lekelerle savaşacak. Limon ve karbonat yıllardır renk açıcı, beyazlatıcı özelliğiyle bilinmekte olup zeytinyağı da besleyici ve nemlendirici, onarıcı etkisiyle bilinmektedir.

MALZEMELER:

2 çay kaşığı karbonat

4,5 damla limon

1 çay kaşığı zeytinyağı

Bu malzemeleri cam bir kasede birbirine iyice geçecek şekilde karıştırıp peeling kıvamında bir maske hazırlıyorsunuz. Daha sonra ister bir fırça yardımıyla ister eliniz ile özellikle sorunlu bölgelerinize uyguluyorsunuz. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce vücudunuzun küçük bir kısmında reaksiyon verip vermeyeceğini test etmenizde fayda var. Maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 5 dakika kadar bekliyoruz. Bu süreçte yüzünüzde yanma, karıncalanma hissi olabilir ama şiddetlenirse hemen durulamanızı tavsiye ederim. Maske yüzünüzde kuruduktan sonra ise peeling işlemi yapar gibi maskeyi döküyoruz ve daha sonra yüzümüzü duruluyoruz. Ancak cildiniz hassas ise peeling kısmını atlayabilirsiniz. Haftada iki kere yapabilirsiniz. Düzenli kullanımda cilt lekelerinizdeki açılmaya şahit olacaksınız.

PİRİNÇ UNU MASKESİ

         Cilt lekelerine iyi gelen bir diğer maske ise özellikle uzak doğulu kadınların sıklıkla kullanmakta olduğu pirinç unu maskesidir.

MALZEMELER:

1 yemek kaşığı pirinç unu

Aldığı kadar süt veya su

         Maske su veya sütle hazırlanabilmektedir. Cildi kuru olanların süt ile yağlı olanların ise su ile hazırlamasını tavsiye ederim. Yine oldukça uygun fiyatlı ve kolay erişilebilen aynı zamanda çok faydalı bir maske tarifidir. 1 yemek kaşığı pirinç ununun içine cilt tipinize göre su veya süt eklemelisiniz. Maske krem kıvamında olmalıdır. Yüzünüzde dudaklar ve göz altı hariç her bölgeye sürebilirsiniz. Maskeyi sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyip peeling yaparak maskeyi döküp daha sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz. Ardından da nemlendiricinizle nemlendirmeyi unutmayın. Bu maskeyide haftada 3 kere yapabilirsiniz. Düzenli uyguladığınızda sadece güneş lekeleriyle kalmayıp sivilce lekelerinizi de açtığını göreceksiniz.

yorum yap